AB yönetiminde liderlik pazarlıkları sürüyor

9 Haziran’da sonuçlanan AP seçimlerinin ardından gündem, AB’yi gelecek 5 yıl yönetecek isimleri belirleme sürecine odaklandı. İsimlerin 27-28 Haziran’da Brüksel’de yapılacak AB zirvesinde kararlaştırılması bekleniyor. 

AB yönetiminin en etkili pozisyonu olan yürütme organı Komisyon’un başkanının kim olacağına, ilki AB liderlerinin oluşturduğu Konsey’de diğeri ise AP’de yapılan, iki oylamayla karar veriliyor. 

27 ülke liderinden 15’inin oyuyla aday gösterilen isim, AP Genel Kurulundaki oylamada 720 milletvekilinden 361’inin oyunu alırsa, göreve başlayabiliyor. 

Seçim sonuçlarının belli olmasının ardından ilk tahminler daha kolaylıkla ulaşılabilecek, net bir tabloyu gösteriyordu. Von der Leyen’in kendisiyle aynı siyasi gruba mensup 13 AB liderinin garanti desteğinin yanı sıra Sosyalist ve Demokratlar (S&D) mensubu Almanya Başbakanı Olaf Scholz ve liberal Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un da desteğini almıştı. 
 
Seçimi 2019’da olduğu gibi birinci parti tamamlayan Hristiyan demokrat Avrupa Halk Partisinin (EPP) adayı Ursula von der Leyen’in, ikinciliği kaptırmayan S&D ve üçüncülüğünü koruyan Liberaller (RE-Avrupa’yı Yenile) ile ittifaka gireceği, seçilmesi için ihtiyaç duyduğu 361 oya ulaşacağı öngörülüyordu. 
 
Riskli bir duruma hazırlık için von der Leyen seçim öncesinde, İtalya Başbakanı Giorgi Meloni’nin de yer aldığı milliyetçi, AB karşıtı ve aşırı sağ partilerin oluşturduğu Avrupalı Muhafazakarlar ve Reformistler Grubu (ECR) ile ittifaka da yeşil ışık yakmıştı. 

Geçen hafta İtalya’da yapılan G7 zirvesinde seçimlerin ardından ilk kez bir araya gelen Macron ve Scholz, von der Leyen ile görüştü. Macron, görüşmenin ardından, “İşlerin hızla ilerleyeceğini düşünüyorum. Pazartesi günü (gayriresmi AB zirvesine) bu ruhla katılacağım.” açıklamasını yaptı. 
 
Toplantı öncesinde AB Komisyonu Başkanlığı için EPP, S&D ve RE’nin üzerinde uzlaştığı von der Leyen’in, AB Konseyi Başkanlığı için Portekiz’in eski sosyalist başbakanı Antonio Costa, AP Başkanlığı için EPP’li Roberta Metsola ve AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politkası Yüksek Temsilciliği için Estonya’nın liberal Başbakanı Kaja Kallas üzerinde uzlaşıldığı kulislere yansımıştı. 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x