TSMC, 3nm Çip Üretim Fiyatlarını Artırmayı Planlıyor

Analist firma TrendForce, öncü yarı iletken şirketi TSMC’nin belirli üretim süreçleri için sözleşme fiyatlarını artıracağını söyledi. Tayvanlı TSMC, söylentilere göre denizaşırı genişleme ve artan elektrik fiyatlarından kaynaklanan maliyet baskıları nedeniyle %20’ye varan oranlarda ciddi fiyat artışları yapacak.

Piyasa takipçisi TrendForce’un raporuna göre 5nm (N5), 4nm (N4), ve 3nm (N4) sınıfı süreç teknolojilerinin kapasite kullanımı tamamen dolu. Bunu normal karşılıyoruz, zira günümüzdeki gelişmiş yapay zeka, HPC, kişisel bilgisayar ve akıllı telefon çözümleri bu teknolojilerden yararlanıyor. Tabiri caizse TSMC’nin üretim kapasitesi ağzına kadar dolu ve çipler peynir ekmek gibi satılıyor.

TrendForce, TSMC kapasite kullanımının yılın ikinci yarısında %100’ü aşmasının beklendiğini ve güçlü talebin 2025 yılına kadar devam edeceğini öngörüyor. Diğer yandan China Times‘ın iddiasına göre TSMC N3 teknolojilerine olan talep çok yüksek. Apple ve NVIDIA gibi büyük müşteriler, üretim kapasitesinin büyük kısmını 2026 yılına kadar rezerve etmiş durumda. Kaynak rapora göre, TSMC önümüzdeki yıl N3 fiyatlarını %5, gelişmiş paketleme teknolojilerinin fiyatlarını ise %10 ila %20 oranında artırmayı planlıyor.

  • Çip ve Wafer Nedir? Çipler Nasıl Üretilir?

Önde gelen çip tasarımcıları ve hatta çip üreticisi Intel bile üretim için TSMC’nin kapısını çalmıştı. Diyebiliriz ki TSMC, dökümhane pazarında 3nm sınıfı süreç teknolojilerinin ana tedarikçisi haline geldi. Tayvanlı şirket de hem bilançosunu iyileştirmek hem de gelecek siparişler için üretim kapasitelerini artırmak amacıyla fiyatları artırabilir. Şu anda talep çok yüksek, arz geride kalmış durumda.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x