Elon Musk büyük bir zafer kazandı, X artık iddia edildiği gibi bir platform değil

Kararda hakim, davanın şirketi eleştirdiği için örgütü “cezalandırmaya” yönelik bir girişim olduğunu söyledi.

X, geçen yaz CCDH’ye dava açmış ve grubu reklam işine zarar vermek amacıyla bir “korkutma kampanyası” kapsamında platformunu “kazımakla” suçlamıştı. Grup, X’in nefret söylemi raporları karşısında harekete geçmediğini ve bazı durumlarda bu tür içerikleri öne çıkardığını iddia eden bir araştırma yayınlamıştı.

Kararda federal yargıç Charles Breyer, CCDH’nin hoş olmayan bir araştırma yayınladığı için “bu davanın cezalandırmayla ilgili olduğunu” söyledi. “Mahkeme açısından açıktır ki eğer X Corp., CCDH’nin 2023’teki kazımasına yanıt olarak gerçekten para harcama niyetindeyse, bunun nedeni bu tür kazımanın X platformuna verdiği zarar değil, X  Corp.’un imajına verdiği zarardı. X Corp.’un bu davayı açmadaki motivasyonu açık. X Corp. bu davayı, X Corp.’u eleştiren CCDH yayınları nedeniyle CCDH’yi cezalandırmak ve belki de diğerlerini caydırmak amacıyla açtı.”

X karara itiraz etmeyi planladığını söyledi.

CCDH CEO’su Imram Ahmed yaptığı açıklamada, kararın “araştırma, konuşma, savunma ve sosyal medya şirketlerini kapalı kapılar ardında aldıkları kararlardan sorumlu tutma temel hakkımızı doğruladığını” söyledi. Çevrimiçi platformların verileri bağımsız araştırmacıların kullanımına sunmasını gerektirecek “federal şeffaflık yasalarına ihtiyacımız olduğu artık çok açık” diye ekledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x